"

Mit jelent az akadálymentesség az I-DEST oldalain?

Az I-DEST fejlesztése során egy egyedi akadálymentességi értékelési rendszert alakítottunk ki, amely a nemzetközi minősítési rendszerek szabványainak integrálásával, de azoknál részben szigorúbb követelmények bevezetésével biztosítja, hogy az akadállyal élő emberek megtalálják a számukra is elérhető szolgáltatásokat. A rendszer célja, hogy pontos és átlátható keretet biztosítson az akadálymentesség értékeléséhez, miközben figyelembe veszi a különböző fogyatékossággal élő személyek valós igényeit. A minősítési rendszer alapjainak megteremtése során szoros együttműködés valósult meg a fogyatékossággal élőket képviselő érdekképviseleti szervezetekkel. Ez az együttműködés biztosította, hogy az oldalunkon elérhető akadálymentességet jelző szűrők és jelvények a gyakorlatban is relevánsak és hatékonyanyak legyenek. A különböző típusú akadályokkal élő személyek (pl. mozgáskorlátozottak, látás- és hallássérültek, valamint kognitív akadályokkal élők) szempontjai kiemelt figyelmet kaptak a szabványok meghatározása során.

Hozzáférhető turizmus mindenkinek

Az akadálymentesség értékelése az alábbi szempontok alapján történik:

  • Mozgáskorlátozott-barát
  • Látássérült-barát
  • Hallássérült-barát
  • Értelmifogyatékos-barát
  • Autistabarát
  • Babakocsis-barát
  • Seniorbarát
Hozzáférhető turizmus mindenkinek

Alapelvek

A minősítési rendszer alapelve, hogy bizonyos alapszolgáltatások megléte nélkül a helyszín nem minősíthető akadálymentesnek. Ezek az alapszolgáltatások a különböző fogyatékossággal élő személyek számára elengedhetetlenek ahhoz, hogy az adott helyszínt önállóan és biztonságosan használhassák. 

Ki kell emelni, hogy az I-DEST weboldalon megjelenő információk a vállalkozások önbevallása alapján elérhetőek, és helyszíni auditra nem kerül sor. Éppen ezért a megjelenő minősítés nem tekinthető védjegynek, és csupán tájékoztatási célt szolgál.

A minősítési rendszer szigorúsága a hitelességet és a minőségbiztosítást szolgálja. Az alapszolgáltatások meglétén túl az értékelés kiterjed a szolgáltatások minőségére, a használhatóságra és az élményre is. Ez a komplex megközelítés garantálja, hogy az akadálymentesnek minősített helyszínek valóban megfeleljenek az érintett felhasználók elvárásainak, elősegítve a társadalmi egyenlőséget és az esélyegyenlőség megvalósulását.

Alapelvek

Értékelési szempontrendszer kategóriái

Az egyes típusú akadálymentességre vonatkozó szempontrendszerünk kidolgozása során összesen 74 kritériumpontot határoztunk meg, a következő témák szerint: 

  • A tervezést, előzetes tájékoztatást és foglalást segítő információk
  • Fizikai akadálymentesség
  • Kommunikációs akadálymentesség - a helyi tájékoztatást és tájékozódást segítő eszközök megléte
  • Célcsoport specifikus akadálymentesség
  • Társadalmi felelősségvállalási szempontok

Az a helyszín lehet a rendszerünk szerint akadálymentes hely, amely az adott hozzáférhetőségi típusban az alapkritériumokon kívül minimum 70%-ban teljesíti a kritériumpontokat. 

Értékelési szempontrendszer kategóriái

Hol keressem az információkat?

Az akadálymentességre vonatkozó információk az i-dest.com felületein több helyen is megjelennek:

  • A látnivalókat, szállásokat, vendéglátóhelyeket listázó oldalakon a bal oldali szűrősávban lehet szűrni a hozzáférhetőség típusai szerint
  • Az egyes helyszínek adatlapjain a nyitó kép alatti szövegsorban tüntetjük fel az akadálymentességi jelvényeket a hozzáférhetőség típusa szerint
Hol keressem az információkat?

Akadálymentes weboldal

Az I-DEST elkötelezett amellett, hogy elérhető és könnyen használható webhelyet biztosítson ügyfeleinek. Célunk, hogy weboldalunk tartalma és szolgáltatásai is a lehető legszélesebb kör számára elérhetőek legyenek. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy terméktervezési folyamatunkba beépítsük a World Wide Web Consortium (W3C) Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1-es irányelveit. Elismerjük, hogy a WCAG folyamatosan fejlődik, és nekünk is ezt kell követnünk, ha továbbra is megfelelünk ezeknek a szabványoknak.

Oldalunkat a userway.org segítségével akadálymentesítjük, amely nemcsak a látássérültek, hanem a diszlexiások, autisták, spektrumzavarral élők és egyéb mentális problémákkal élők számára is megfelelő technikai megoldásokat biztosít annak érdekében, hogy az oldalalainkon való böngészés során minél kényelmesebben és biztonságosabban tudjanak a szükséges tartalmakhoz hozzáférni. 

Akadálymentes weboldal

További oldalak